Menu

Sağlıklı ve parlak ciltler için yapılması gerekenler

Ana Sayfa Basında Biz Sağlıklı ve parlak ciltler için yapılması gerekenler
Sağlıklı ve parlak ciltler için yapılması gerekenler
  • 25/12/2018
Sağlıklı ve parlak ciltler için yapılması gerekenler

Sağlıklı ve parlak ciltler için yapılması gerekenler

Cildimiz ile ilgili sağlık araştırmaları her ne kadar estetik kaygılar ile alakalı olsa da en önemli savunma mekanizmamız aslında cildimizdir. Cildimiz sağlığımız açısından değerlendirildiğinde vücudun adeta bir kalkanı gibidir. Dışarıdan vücuda girmek isteyecek herhangi bir virüse öncelikle cildimiz karşı koyar. Keza virüsler genelde ağız yoluyla bulaşırlar. Çünkü çoğu virüs insan cildini aşabilecek kadar güçlü değildir. O nedenle cildimizin sağlıklı olması hem kendi sağlığımız hem de estetik kaygılar taşımamız nedeni ile önemlidir. Sosyal bir varlık olan insan iyi görünmek ister. Cilt problemleri bizlerin kötü görünmesine neden olabilir. O yüzden cilt problemleri yaşamamak, yaşanılan cilt problemlerinin üstesinden gelmek ve daha sağlıklı ciltler için bu yazımızda sizler için bazı önerileri derledik.

Leke ve sivilcelerden arındırılmış, her zaman pürüzsüz görünen bir cilde kim sahip olmak istemez ki?

Birkaç pratik dokunuşla hayallerinizdeki ışıltı saçan bir cilde sahip olmak sandığınızdan daha kolay olabilir…

Cilt sağlığı için yapılması gerekenler

Cildinizi nemsiz bırakmayın: Kış aylarını geçirdiğimiz şu günlerde soğuk hava ciltte kuruluklara ve pul pul dökülmelere yol açar. Kış aylarında soğuyan havalara karşı  yüzünüzü ve ellerinizi savunmasız bırakmayın. Cilt tarzınıza göre olan nemlendiricileri masaj yaparak ellerinize ve yüzünüze sürmeyi unutmayın. Cildinizi besleyecek yağlarla vücudunuzu biraz şımartabilirsiniz. Besleyici yağlara  Zeytinyağı, okaliptüs yağı ve avokado  örnek olarak verilebilir.

Özellikle dudaktaki nem oranı size vücudunuzdaki nem oranı ile ilgili birtakım sinyaller veriyor demektir. Vücuttaki nem eksikliğini anlamanın yolu dudaklarınızdan geçiyor.

Cildinizi arındırmadan uyumayın: Tonik ve yüz yıkama jelleri, ışıldayan bir cilt için en başta olması gerekenlerden…  Yüzünüzde makyaj olsa da olmasa da yatağa girmeden önce muhakkak yüzünüzü temizlemeyi unutmayın. Fakat yüzünüzü sıcak su yerine ılık suyla yıkamanız önemli bir nokta.

Güneş kremlerini rafa kaldırmayın: Güneş koruyucu kremlerini kış mevsiminde rafa kaldırmamalısınız. Yaz aylarında olduğu gibi bu soğuk kış günlerinde de özellikle yüzünüze bu kremlerden mutlaka sürün. Haftada 1 kere maske yapmak ve imkan dahilinde ise cildinizi ölü delilerden peeling ile temizlemek gayet iyi olacaktır.

Cildiniz için bol bol sıvı tüketin: Su için. Bitki çayları ve sodanın cildinizin daha elastik olmasını sağladığını bilin.

Ellerinizdeki bakterilere dikkat edin: Mümkün oldukça ellerinizi yüzünüze götürmeyin.  Daha çok toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız böyle bir durumda ellerinizdeki bakterilerin yüzünüze bulaşması neredeyse kaçınılmaz.  Ve yüzünüzdeki sivilcelerinizi, siyah noktalarınızı sıkmayın ve mümkün oldukça her gün makyaj yapmamaya özen gösterin.

Antioksidan ile daha sağlıklı ciltler: Beslenme tarzınız cilt sağlığınız üzerinde oldukça etkili... Sağlıklı bir cilde sahip olmak için beyaz pirinç ve ekmek gibi nişastalı besinlerden ve şekerden uzak kalmakta yarar var. Bu besinlerin yerine cildinize parıltı katacak somon balığı, badem, avokado gibi Omega-3 bakımından oldukça zengin besinler ve proteinler tüketmelisiniz.  Antioksidan deposu  ve cildinizi güzelleştiren taze sebze ve meyveleri yaşamınızdan hiç eksik etmeyin.

İyi bir cilt için iyi bir uyku gerekli: Yetişkin bir insan için 6-8 saat arası bir uyku idealdir. Tabi sadece uyku değil vücudunuz ve cildiniz için egzersizleri ihmal etmeyin. Gülün.

Yüzden ibaret değil: Her gün olmasa da ara sıra tüm vücudunuzu, özellikle daha hızlı kırışan dekolte bölgenizi ve boynunuzu nemlendirmeyi unutmayın.

Yukarıda değindiklerimizin yanında makyaj fırçalarının ara ara temizlenmesi, cep telefonu gibi yüze temas eden cihazların temiz olması da oldukça önemlidir. Ve vücudumuzda sadece yüz bölgesi değil dekolte bölgeleri ve boynunda nemlendirilmesi gerekmektedir. Alkolün cildin nem dengesini alt üst ettiğini unutmayın. Unutulmaması gerekenler arasında sigaranın sizi olduğunuzdan en az 2-3 yıl daha yaşlı gösterdiği gerçeğidir. O nedenle eğer sigara kullanıyorsanız biran evvel sigara ile vedalaşın hatta hiç vedalaşmadan terk edin.

Tüm bunların yanı sıra Bir dermatologdan yardım alın!

Cildinizdeki problemlere karşı  kendi kendinize çözüm bulmaya çalışmak (ve belki de işleri iyice çığırından çıkarmak) yerine en başından bir dermatoloji uzmanına başvurmak en doğru tercih olabilir.

Cildimizin daha iyi görünmesi yada cilt problemlerine karşı bilinçsizce uygulanacak yöntemler telafisi zor problemlere neden olabilir.  O nedenle dermatoloji uzmanlarına başvurmaktan çekinmeyin.