Menu

Cilt yenileme yöntemleri ve tedavileri

Ana Sayfa Basında Biz Cilt yenileme yöntemleri ve tedavileri
Cilt yenileme yöntemleri ve tedavileri
  • 02/01/2019
Cilt yenileme yöntemleri ve tedavileri

Cilt yenileme yöntemleri ve tedavileri

Cinsiyet farkı gözetmeksizin cilt sorunları, bireyin dış görünüşünü etkilemesi nedeni ile psikolojik problemlere bile yol açabilir. Çeşitli cilt sorunları yaşayan insanlar dermatoloji uzmanı tarafından tavsiye edilen tıbbi muayeneye ek olarak medikal estetik tekniklerini de kullanabilir. Gelişen tıp ve teknolojinin sağlamış olduğu fırsatlarla günümüzde akne, leke ve kırışıklık gibi birçok deri sorununa yönelik çözüm ve tedavi yöntemleri oluşturuldu. İşte, cilt yenileme ve mevcut dermatolojik sorunların çözümüne ilişkin olarak uygulanan bazı cilt bakım ve tedavi yöntemleri...

Leke tedavisi ile daha güzel görünmek mümkün

Ciltte doğuştan veya sonradan meydana gelen lekelerin yok edilmesi için leke tedavisi uygulanabilir. Leke tedavisi esas olarak cilt yüzeyinin aşamalı olarak soyularak yeni ve lekesiz bir cilt katmanının oluşturulmasını, bir diğer söylemle cildin yenilenmesini sağlar. Kimyasal peeling gibi ölü deri yüzeyinin soyulmasını sağlayan birtakım peeling tekniklerinin arkasından cilde PRP (Platelet Rich Plasma) uygulanır. PRP tedavisinde hastanın kendi kanından elde edilen yenileyici kan hücreleri, basit aşamalardan geçirilerek sorunlu kısımlara uygulanır. PRP, cilt yenileme bölümünde tek başına veya farklı tedavi teknikleri ile kombine olarak çokça kullanılmaktadır. Peeling ve cilt lekeleri için krem şeklinde hazırlanan PRP yöntemleri sonucunda ciltteki lekeler büyük oranda kaybedilir. İşlem sonrasında düzenli olarak yüksek koruma özellikli güneş kremi tercih edilir ve PRP uygulaması zaman zaman tekrarlanır. Leke tedavisinde kullanılan yöntemler, cilt beyazlatma hedefi doğrultusunda da kullanılabilir. Daha açık tonda bir cilt rengine sahip olmak istiyorsanız kimyasal peeling, PRP ve diğer cilt yenileme yöntemleri sayesinde amaçladığınız görünüme kavuşabilirsiniz.

Akne tedavisi

En çok görülen cilt hastalıklarından bir tanesi olan akne, her yaşta görülebilen ve görsel açıdan problemlere neden olan dermatolojik bir hastalıktır. Cildiye uzmanı tarafından önerilen antibiyotik içerikli krem gibi tedavi materyallerinin yanında ayrıca çeşitli cilt bakım ürünleri ile de akne tedavisi desteklenebilir. Medikal tedavinin yanında cilt bakımına gereken ilgi gösterilmeli, cilt günlük olacak şekilde temizlenmelidir. Mevcut akneler tedavisinin ardından sivilce lekeleri için de leke tedavisi uygulanabilir.

Cilt bakımı yaptırmanın püf noktaları

Sorunlu ciltlerde tedavinin desteklenmesi, sorunsuz ciltlerde ise dermatolojik problemlerin oluşumunun önlenmesi için standart olarak cilt bakımı uygulanmalıdır. Cilt bakımı için çeşitli temizleyiciler, yüz maskesi ve peelingleri, nemlendiriciler ve toniklerden faydalanılarak yapılan derinlemesine temizlik ile cildin ihtiyacı olan nem geri kazandırılır. Erkek cilt bakım yöntemleri için de aynı tekniklerden faydalanılabilir. Profesyonel cilt bakımlarında siyah nokta olarak da bilinen komedonlar buhar eşliğinde tamamen yok edilerek cilt ferah ve taze bir görünüme kavuşturulur. Tahrişin ve olası alerjik reaksiyon oluşumunun önüne geçebilmek için cilt tarzının doğru belirlenmesi ve bakımın buna uygun malzemelerle yapılması oldukça önemlidir.

Mezoterapi ile sağlıklı ciltler mümkün

Son senelerde gelişen cilt temizleme ve yenileme yöntemlerinden bir tanesi de mezoterapi uygulamasıdır. Bu yöntem vitamin, mineral, ilaç, enzim ve aminoasit gibi besleyici bileşenler cildin orta katmanına enjekte edilir. Bu şekilde cilt sıkılaştırma, cilt güncelleme ve yüz hatlarını gerdirme gibi sonuçların elde edilmesi sağlanır. Cilt sorunlarında ağız yolu ile alınan ilaçlarda bölgesel sonuçlar elde edilememesi ve yüzle birlikte tüm vücudun etkilenmesi sebebi ile birtakım yan etkiler görülebilir. Mezoterapide ise ihtiyaç görülen kimyasallar yalnızca problemli kısma uygulandığı için yan etkiler en aza indirilir.

Yüz gerdirme yöntemleri

Yaşla birlikte yüz kısmında oluşan kırışıklık ve sarkmalar, dış görünüşünüzü istemediğimiz şekilde etkileyebilir. Son senelerde geliştirilen yüz gerdirme yöntemleri, kırışıklık ve sarkmaları toparlayarak cilde daha genç ve güzel bir görünüm katar. Uzman plastik cerrahlar tarafından kullanılan ameliyatlı yüz gerdirme tekniklerinin yanı sıra lazerlift, radyofrekans, ultraskin, dolgu, mezolift gibi ameliyatsız yöntemlerle bu problemlerin önüne geçilebilir. Uygulanan cilt gerdirme tekniklerinin birçoğu yüz kısmının dışında kırışıklık ve sarkmaların sık rastlandığı boyun ve göğüs bölgeleri için de kullanılabilir.

Eğer siz de yukarıda bahsedilen cilt sorunlarından herhangi birisiyle karşı karşıya iseniz uzman bir dermatoloğa danışarak gerekli kontrollerinizi yaptırabilir, tavsiye edilen tedavi planı ve destekleyici yöntemlerin hangisinin size uygun olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı ve güzel görünümlü ciltler için Live Pharma sağlık ürünleri her zaman yanınızda.