Menu

Cilt Kuruluğunu Önlemenin 5 Yolu YAZAR: Şeyda Bayraktaroğlu

Ana Sayfa Basında Biz Cilt Kuruluğunu Önlemenin 5 Yolu YAZAR: Şeyda Bayraktaroğlu
Cilt Kuruluğunu Önlemenin 5 Yolu YAZAR: Şeyda Bayraktaroğlu
  • 22/02/2021
Cilt Kuruluğunu Önlemenin 5 Yolu YAZAR: Şeyda Bayraktaroğlu

1. Cok Sıcak Suyla Dus Almamalısınız

 

Sıcak suyla cildin uzun süre teması cilde zarar verip, cilt kuruluğu oluşmasına sebep oluyor. Sık sık tekrarlanması ise ciltte çatlaklar oluşturuyor. Bir süre sonra ise bu çatlaklar enfeksiyon kapma riskiyle karşı karşıya geliyor. Aynı zamanda tedavi edilmeyen cilt kuruluğu sedef, egzama gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Sıcak suyun altında uzun süre kalan derideki kılcal damarlar da bu durumdan olumsuz etkileniyor.

2. Yüzünüze Kese Yapmamalısınız

 

Sert bir lif ile sıkça kese yapmak deriye zarar veriyor. Cildimizin yüzeyinde yer alan koruyucu doku hasar görüyor. Özellikle yüzde bu dokunun hasar görmesi farklı deri hastalılarına davetiye çıkarmak anlamına gelebilir. Ayrıca yoğun kese yapmak cildin nem kaybı yaşamasına da sebep oluyor.

 

3. Cildinizi Nemlendirmelisiniz

 

Kuruyan cildimiz daha hızlı hassaslaşıyor. Cilt yüzeyi de nem kaybettiği için sertleşiyor. Bu nedenle kış aylarında cildi rahatlatan ve yumuşamasını sağlayan ürünler kullanmak gerekiyor. Cildin nemli kalması, kuruluk ve çatlak oluşmasını engelliyor.

4. Bol Su Tüketmelisiniz

 

Vücudumuzdaki tüm hücrelerin yenilenmesi için suya ihtiyacı var. Cildimiz ise genel olarak su toplamaya meyilli. Su toplayan cilt ödem ve şişkinlik yapıyor. Vücudun su ihtiyacı ne kadar az olursa şişkinlik de o oranda azalıyor. Bol su içmek aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlayıp ve cilt kuruluğunun da önüne geçiyor. Bol su tüketimi ciltteki gözeneklerin açık kalmasını sağlıyor. Cildin canlı kalması yaşa bağlı kırışıklık oluşumunu da yavaşlatıyor.

5. Cildinizin Nem İhtiyacını Karşılamalısınız

 

Cildin nem ihtiyacını dışardan takviye edecek uygulamalar da son derece önemli. Bu uygulamalardan özellikle bir kaçı dikkat çekiyor. Cilde enjeksiyon aracılığıyla uygulanan DNA Işıltısı (Nucleofill) uygulaması yüksek miktarda suya bağlanma yeteneği sayesinde dokulara derinlemesine nemlendirme sağlayarak hücresel sağlık için faydalı bir ortam oluşturuyor. Ciltte yaşla, çevresel faktörlerle veya yetersiz bakımla azalan nem miktarının tekrar artmasını sağlıyor. Ayrıca, hem güçlü bir lifting etkisi göstermesi hem de kolajeni artırarak deri elastikiyetini geri kazandırması nedeniyle sıkça tercih ediliyor. Cilde nem kazandıran bir diğer uygulama da Milano Gençlik İksiri (UpGrade). Bu uygulama cildin nemini düzenleyen birçok madde, vitaminler ve antioksidanlar içeren bir kokteyl. Milano Gençlik İksiri, cilde canlılık, nem ve elastikiyet kazandırarak, doku onarımı ile cildin yenilenmesine katkıda bulunuyor. Hem cildin canlanıp nem kazanmasını hem de elastikiyetinin artmasını sağlayan uygulama ince kırışıklıkların giderilmesi ve lekelerin açılmasına da imkan sağlıyor.

https://www.alem.com.tr/saglik-guzellik/cilt-kurulugunu-onlemenin-5-yolu-1074095