Estetik Dolguların Kalıcılık Süresi Ne Kadar?

Kırışıklıkları azaltmak ve daha pürüzsüz, daha genç görünen bir cilde ulaşmak söz konusu olduğunda, reçetesiz satılan cilt bakım ürünlerinin size yararları sınırlıdır. Bu yüzden bazı insanlar estetik dolgulara yönelmektedir.

Dolgu yaptırmayı düşünüyorsanız ancak estetik dolguların ne kadar süre dayanacağı, hangi dolguyu seçeceğiniz ve prosedürün olası riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bu makalede bu soruların yanıtlanmasına yardımcı olmaya çalışacağız.

Estetik Dolgu Maddeleri Ne İşe Yarar?

Yaşlandıkça cildiniz elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bununla birlikte yüzünüzdeki kaslar ve yağlar da incelir. Bu değişiklikler kırışıklıkların ortaya çıkmasına ve cildin eskisi kadar pürüzsüz veya dolgun olmamasına neden olabilir.

Dermal dolgu maddeleri veya bazen adlandırıldığı şekliyle “kırışıklık doldurucu maddeler” yaşla ilgili bu sorunların giderilmesine aşağıdaki yollarla yardımcı olabilir:

 • Çizgilerin görüntüsünü yumuşatmak
 • Kaybedilen hacmi geri kazandırma
 • Cildi dolgunlaştırmak

Amerikan Kozmetik Cerrahi Kurulu’na göre dermal dolgu maddeleri, doktorunuzun derinin altına enjekte ettiği hyaluronik asit, kalsiyum hidroksilapatit ve poli-L-laktik asit gibi jel benzeri maddelerden oluşur.

Dermal dolgu enjeksiyonları, minimum invazif girişim gerektiren basit bir prosedür olarak kabul edilir.

Estetik Dolguların Sonuçları Genellikle Ne Kadar Kalıcıdır?

Diğer cilt bakımı prosedürlerinde de olduğu gibi, estetik amaçla kullanılan dolgularda da bireysel sonuçlar farklılık gösterecektir.

Bazı dermal dolgu maddeleri 6 ila 12 ay kadar dayanabilirken, diğer dermal dolgu maddeleri 2 ila 5 yıl dayanabilmektedir.

Dermal dolgu maddeleri, en çok kolajen ve elastin üretimine yardımcı olan doğal bir bileşik olan hyaluronik asit içerir.

Sonuç olarak estetik dolgu uygulamaları cildinizin yapısını ve dolgunluğunu iyileştirmenin yanı sıra cildinize daha nemli bir görünüm de kazandırır.

Herhangi Bir Etken Dolgunun Kalıcılığını Etkileyebilir Mi?

Kullanılan dolgu ürününün türünün yanı sıra, diğer bazı faktörler de dermal dolgu maddesinin ömrünü etkileyebilmektedir. Bu faktörler:

 • Dolgunun kullanıldığı alan
 • Enjekte edilen dolgu miktarı
 • Vücudunuzun dolgu malzemesini metabolize etme hızı

Dolgu maddeleri enjekte edildikten sonraki ilk birkaç ay içinde yavaş yavaş bozulmaya başlamaktadır. Ancak dolguların suyu emme özelliği sayesinde bu dönemlerde bile gözle görülür sonuçlar aynı kalır.

Ancak dolgunun tamamen erimesi beklenen sürenin yarısından itibaren dolgunun sağladığı hacmin azaldığı yavaş yavaş fark edilebilir hale gelir.

Dolayısıyla, bu noktada rötuş dolgu tedavisi yapmak, sonuçların çok daha uzun süre kalıcı hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Hangi Dolgu Sizin İçin Doğru Seçim?

Doğru estetik dolgu maddesini bulmak doktorunuzla birlikte vermeniz gereken bir karardır. Bununla birlikte, randevunuzdan önce biraz araştırma yapmak ve aklınıza takılan soruları not almak mantıklı bir yaklaşımdır.

Ayrıca Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) sağladığı onaylı dermal dolgu maddeleri listesine göz atmak da iyi bir fikirdir.

Dolgu maddesi seçerken verilmesi gereken en önemli karar, bu uygulamanın geri döndürülebilir olup olmadığıdır. Yani dolgunuzun ne kadar kalıcı olmasını istiyorsunuz?

Sizin için neyin en iyi olduğuna karar verdikten sonra, bir sonraki husus enjeksiyonun yeri ve hedeflediğiniz görünümdür.

Hafif mi yoksa daha dramatik bir değişim mi istiyorsunuz? Bu faktörler seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olacaktır.

En iyi sonuçları elde etmek için kurul onaylı bir dermatolog veya plastik cerrah bulun. İhtiyaçlarınıza en uygun dolgu maddesinin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilirler.

Ayrıca dolgu türleri arasındaki farkları ve her birinin belirli alanları ve sorunları nasıl hedeflediğini anlamanıza da yardımcı olabilirler.

Örneğin, bazı dolgu maddeleri göz altındaki cildi pürüzsüzleştirmek için daha uygunken diğerleri dudakları veya yanakları dolgunlaştırmak için daha uygundur.

Estetik Dolgu Uygulamalarının Yan Etkileri Var Mı?

Dermatoloji Akademisi’ne göre dolgu maddesi uygulamasının en sık görülen yan etkileri şunlardır:

 • kızarıklık
 • şişme
 • hassasiyet
 • morarma

Bu yan etkiler genellikle 1 ila 2 hafta içinde kaybolur.

İyileşmeye yardımcı olmak ve şişlik ve morlukları azaltmak için doktorunuz size uygun tavsiyelerde bulunacaktır.

Estetik dolgu uygulamalarının ciddi yan etkileri ise şunları içerebilir:

 • Alerjik reaksiyon
 • Cilt rengi değişikliği
 • Enfeksiyon
 • Şiddetli şişlik
 • Bir kan damarına enjekte edilirse ciltte nekroz veya yaralar

Ciddi yan etki riskinizi azaltmak için yalnızca FDA onaylı dermal dolgu maddeleri kullanan kurul onaylı bir dermatolog veya yalnızca bir plastik cerrah ile çalışın. Bu uzmanlar yıllarca süren tıbbi eğitimleri sayesinde dolgu uygulamalarının olumsuz etkilerin nasıl önleneceği veya en aza indirileceği hakkında en iyi yaklaşımı bilmektedir.

Estetik Dolgu Uygulamasının Sonuçlarını Beğenmezseniz Ne Olur?

Dolgunun etkilerini tersine çevirmek için yapabileceğiniz bir şey var mı?

Eğer hyaluronik asit içeren bir estetik dolgunuz varsa ve sonuçları beğenmediyseniz, geri çevirmek istiyorsanız doktorunuz hyaluronidaz kullanarak dolguyu eritebilir.

Bu nedenle daha önce dermal dolgu yaptırmadıysanız ve sonuçları beğenip beğenmeyeceğinize emin değilseniz bu tür dolgu önerilmektedir.

Bazı dermal dolgu uygulamalarında ise beğenmediğiniz sonuçların eski halinize geri dönmesi sadece zaman içinde olabilmektedir.

Dermal dolgu maddeleri, kırışıklıkların görünümünü azaltmak ve cildinizin daha dolgun, daha sıkı ve daha genç görünmesini sağlamak için popüler bir seçenektir.

Sonuçlar farklılık gösterebilir ve dolgunun ömrü şunlara bağlı olacaktır:

 

 • Seçtiğiniz ürün türü
 • Ne kadar dolgunun enjekte edildiği
 • Dolgunun hangi bölgede kullanıldığı
 • Vücudunuzun dolgu malzemesini ne kadar hızlı metabolize ettiği

Estetik dolgu uygulaması basit ve iyileşme süresi kısa bir prosedür olsa da, hala bazı riskler mevcuttur. Komplikasyonları en aza indirmek için deneyimli, kurul onaylı bir doktor ile çalışmanız önemlidir.

Hangi dolgu maddesinin sizin için uygun olduğundan emin değilseniz doktorunuz sorularınızın yanıtlanmasına yardımcı olabilir ve istediğiniz sonuçlara en uygun dolgu maddesini seçmenizde size yol gösterebilir.