Cildimizin doğal yapı taşları olan gözenekler, cildin nefes almasına ve terlemesine yardımcı olan küçük açıklıklar olarak tanımlanmaktadır. Cilt ve vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için gözeneklerin varlığı son derece önemli olsa da çeşitli faktörlerden dolayı bu açıklıklar genişleyebilmekte ve istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Geniş gözeneklerle genellikle ciltteki sebum üretiminin ve yağ bezelerinin artması sonucuyla karşılaşılmaktadır. Ayrıca yağ, kir, ölü cilt hücreleri ve makyaj kalıntılarının birikmesi sonucu gözenekler tıkanabilmekte ve bu da genişlemeye yol açabilmektedir.

Geniş gözenekler, çıplak gözle dahi fark edilebildiğinden rahatsız edici bir cilt kusuru olarak değerlendirilmektedir. Genç, canlı ve sıkı bir cilt görünüme sahip olmak isteyenler ise bu sorunu ortadan kaldırabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır.

Cilt Gözenekleri Neden Büyür?

Cildimiz için önemli görevler üstlenen gözeneklerin büyümesine neden olan faktörler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Genetik faktörler
 • Yağ bezelerinin aşırı aktifliği
 • Yaşlanma süreci
 • Ciltteki ölü cilt hücreleri ve kir
 • Uzun süre güneşe maruz kalmak
 • Hormonal değişiklik ve dengesizlikler

Gözeneklerin büyümesi herkes için farklı boyutlarda karşımıza çıkabilmektedir. Ancak, doğru cilt bakımı alışkanlıkları ve bazı tedavi yöntemleri ile gözeneklerin görünümünü azaltmak mümkündür.

Gözenekleri Küçültmek İçin Kullanılan Yöntemler

Cilt gözenekleri, dış görünüşüne önem veren her kişi için önemli bir problemdir. Sıkça yaşanan bir problem olması nedeniyle tedavi ve uygulama seçenekleri de çeşitlilik göstermektedir. Gözenekleri küçültmek için kullanılan yöntemler şu şekildedir:

 • Düzenli Cilt Temizliği

Gözeneklerin tıkanmasını önlemek ve küçültmek için düzenli bir temizlik rutini çok önemlidir. Yüzünüzü, cildinizi tıkanıklıklardan arındırmak ve gözenekleri temizlemek için nazik bir temizleyici ile günde iki kez yıkayabilirsiniz. Ayrıca, haftada birkaç kez derinlemesine temizleyici veya yüz maskeleri kullanarak daha derin bir temizlik yapabilirsiniz.

Polinükleotitlerden oluşan Nucleofill Strong ürünü, biyokimyasal etkileri sayesinde geniş cilt gözeneklerine savaş açmaktadır. Cildin elastikiyetini artıran bu ürün, kırışıklık ve kuruluk gibi en yaygın cilt sorunlarının giderilmesinde de etkili sonuçlar vermektedir. Tamamen doğal ve yüksek oranda saflaştırılmış içeriği sayesinde yan etki beklentisi çok düşüktür.

Lifting ve nemlendirici etkisi anında fark edilirken uzun dönemde sıkılaştırıcı bir etki göstererek gözenek kapama işlevini yerine getirmektedir.

 • Peeling ve Eksfoliyasyon

Düzenli olarak peeling veya eksfoliyasyon uygulamak, ölü cilt hücrelerini ve biriken kirleri ciltten uzaklaştırarak gözenekleri temizleyerek küçülmesini sağlamaktadır. Bu işlem, gözeneklerin tıkanmasını önlerken aynı zamanda cildin daha pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Ancak, bu uygulama sırasında hassas davranmak son derece önemlidir.

 • Buhar Banyosu

Buhar banyosu, cildi nemlendirir ve gözeneklerin genişlemesini sağlar. Bir kase sıcak suya eklenecek birkaç damla uçucu yağ veya bitki çayı ile bir buhar banyosu yapabilirsiniz. Buhar banyosu, gözeneklerin açılmasını ve cilt üzerindeki birikintilerin daha kolay temizlenmesini sağlar.

 • Tonikler

Tonikler, cildin pH dengesini düzenlemeye yardımcı olur ve gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi vardır. Özellikle içerisinde salisilik asit veya alfa hidroksi asitler (AHA’lar) gibi gözenekleri temizleyen ve sıkılaştıran bileşenler bulunan tonikleri tercih edebilirsiniz.

 • Retinoid Kremler

Retinoid içeren kremler veya losyonlar, cilt hücrelerinin yenilenmesini ve kolajen üretimini artırarak gözenekleri küçültmeye yardımcı olabilmektedir. Retinoidler, gözeneklerin tıkanmasını önlerken cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Ancak, retinoidler cildi hassaslaştırabilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

 • Profesyonel Tedaviler

Gözeneklerin ciddi şekilde büyüdüğü durumlarda profesyonel tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Mutlaka uzmanlar tarafından uygulanması gereken yöntemler arasında kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi ve mikro iğneleme bulunmaktadır.

Bu profesyonel tedavileri düşünmeden önce, cilt tipinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak bir uzmana danışmanız önemlidir. Bu tedavilerin bazıları için birden fazla seans gerekebilmektedir.